کاردرمانی ابن سینا

کاردرمانی، گفتاردرمانی، توانبخشی و آموزش کودکان و بزرگسالان

کاردرمانی ابن سینا

کاردرمانی، گفتاردرمانی، توانبخشی و آموزش کودکان و بزرگسالان

کاردرمانی ابن سینا
.............. درباره ی کلینیک .................

این وبلاگ به مسائل مختلف توانبخشی در زمینه تخصصی کاردرمانی، گفتاردرمانی و آموزش( بیماری های نرولوژیک کودکان و بزرگسالان، شکستگی ها و ترمیم تاندون و نیز سالمندان) می پردازد.
مطالب توسط دکتر علیرضا شمس الدینی و همکارانش نوشته شده و برای راهنمایی بیماران و خانواده آنها می باشد.-----------آدرس کلینیک ابن سینا -------------

تهران - خیابان سی متری نیروی هوایی- تقاطع مسیل منوچهری - جنب ایستگاه بی آر تی پیروزی - پلاک1/2- واحد2----------------- تلفن کلینیک ------------------

......... ۷۷۷۵۳۲۲۷- ۷۷۴۱۵۲۱۷ ........
دنبال کنندگان ۱ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید

۸ مطلب در مهر ۱۳۹۵ ثبت شده است

سکته مغزی و پیشگیری از آن

سکته مغزی عارضه ای است که سبب فلجی یک سمت بدن می شود به طوری که بیمار قادر به حرکت دادن اندام های یک طرف بدن خود نمی شود. علل و عوامل متعددی سبب بروز سکته مغزی می شوند. به دنبال سکته مغزی، علاوه بر مشکلات حرکتی، مشکلات درکی، شناختی و در بعضی موارد مشکلات گفتاری و بلع نیز در فرد به وجود می آید. در این مطلب در این خصوص پرداخته شده است.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۸ مهر ۹۵ ، ۱۰:۱۴
دکتر علیرضا شمس الدینی

سکته مغزی در اثر قطع جریان خون قسمتی از مغز و یا پارگی عروق مغز ایجاد می‌شود. سکته مغزی در هر سنی می‌تواند اتفاق بیفتد ولی شیوع آن در افراد سالمند بیشتر است. علائم و نشانه‌های سکته مغزی بسته به محل و میزان آسیب، متفاوت است. سکته مغزی معمولاً باعث همی‌پلژی (فلج یک نیمه بدن) در سمت مخالف آسیب می‌شود و ممکن است بیمار علاوه بر مشکلات حرکتی و عضلانی، دچار عوارض دیگری مانند اختلال در بلع، مشکلات حسی، مشکلات روانی و عاطفی و اختلالات درکی نیز بشود. اختلالات تعادلی و وضعیتی نیز از عوارض شایع سکته‌های مغزی است.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۳ مهر ۹۵ ، ۰۷:۴۰
دکتر علیرضا شمس الدینی

اختلالات گفتاری پس از سکته مغزی

یکی از مشکلات رایج به دنبال سکته مغزی، مشکلات گفتاری و تکلم می باشد. به بیمارانی که پس از سکته مغزی یا ضربه به سر، دچار اختلالات گفتار و زبان می شوند زبان پریش یا آفازی می گویند.

زبان پریشی یا آفازی نوعی مشکل است که فرد مبتلا در بیان اندیشه های خویش و یا درک گفته ها و یا نوشته های دیگران، با مشکل روبرو می شود. این در حالی است که فرد تا قبل از ضایعه کاملاً سالم بوده و هیچ گونه مشکلی نداشته است. گفتار درمانی در درمان اختلالات گفتار و زبان و نیز اختلالات در بلع و غذا خوردن بیماران سکته مغزی مؤثر است. گفتاردرمانی در این افراد هر چه درمان سریع تر آغاز شود، اثرگذاری درمان و نیز کیفیت گفتار بیشتر خواهد بود.

 


نویسنده: مهکامه سادات قاسم پوری، کارشناس گفتاردرمانی

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۰ مهر ۹۵ ، ۰۷:۵۹
دکتر علیرضا شمس الدینی

اتاق تاریک ویژه کاردرمانی

یکی از بخش های تخصصی در کاردرمانی کودکان، استفاده از اتاق تاریک به منظور کمک به کودکان با نیازهای خاص می باشد. در اتاق تاریک، به منظور ایجاد محرکات خاص و در عین حال کنترل شده، درمانگر به تناسب وضعیت کودک، از محرکات نوری ویژه ای استفاده می کند تا با کمک این محرکات بتواند عملکرد ذهنی و حسی کودک را ارتقاء دهد. اتاق تاریک کاردرمانی شامل مجموعه ای از انواع محرک های نوری و صوتی و همچنین تعداد زیادی نرم افزار های آموزشی جهت آموزش های پیشرفته ذهنی می باشد.۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰۸ مهر ۹۵ ، ۰۷:۵۹
دکتر علیرضا شمس الدینی

فلج مغزی عارضه است که در اثر آسیب به مغز در دوران بارداری، هنگام تولد و به دنیا آمدن نوزاد و در مواردی به علت آسیب و صدمات به مغز در حال رشد کودک در یکی دو سال بعد از تولد حاصل می شود. این آسیب می تواند ناشی از صدمات فیزیکی مثل ضربه مستقیم به سر کودک و یا ناشی از صدمات دیگر از جمله به علت کمبود اکسیژن هنگام تولد و یا ناشی از تب بالا بعد از تولد حاصل شود. پیامد این صدمات، کودک دچار فلج مغزی شده و سبب می شود که کودک به تناسب ضربه و آسیب به مغز و شدت آن، در طی مراحل رشدی و حرکتی خود (کنتر سر و گردن، نشستن، ایستادن و راه رفتن)، در تکلم و گفتار و نیز در مواردی در درک، شناخت و توانمندی های ذهنی دچار مشکل شود.


۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰۷ مهر ۹۵ ، ۰۷:۵۰
دکتر علیرضا شمس الدینی

علت شایع دردهای شانه و کتف

 درد های شانه علت های مختلفی می تواند داشته باشند. این علت ها می تواند منشا عضلانی، عصبی، مفصلی و یا ترکیبی از این عوامل باشد که در این مبحث، به موارد مشهود آنها اشاره خواهیم کرد.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰۶ مهر ۹۵ ، ۱۰:۳۸
دکتر علیرضا شمس الدینی

فلج مغزی حالتی است که گروهی از ضایعات مغزی سبب می شوند که کودک کنترل حرکتی و حسی مناسب و مطلوبی بر روی اندام های خود ندارد. این اختلال حرکتی می تواند ناشی از این یک ضایعه، ضربه و یا حادثه در دوران بارداری و یا در هنگام تولد و به دنیا آمدن کودک و یا در دوران بعد از تولد تا یک سالگی کودک رخ دهد. آسیب، ضربه و یا اختلال در روند رشد مغز کودک در هر کدام از این دوران سبب می شود که کودک در طی کردن مراحل رشد حرکتی و حسی طبیعی خود دچار خود مشکل شود.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰۶ مهر ۹۵ ، ۱۰:۱۹
دکتر علیرضا شمس الدینی

اکثر مشکلات گفتاری مبتلایان به سکته مغزی  (CVA)در شش ماه اول بیماری قابل درمان است .
بهترین زمان و یا اصطلاحاً زمان طلایی توانبخشی بیماران سکته مغزی اعم از کاردرمانی یا گفتاردرمانی، شش ماه پس از این که سکته مغزی حادث شد، می باشد.  چرا که در شش ماه اول، مغز قابلیت شکل پذیری (پلاستی سیتی) و آموزش پذیری بیشتری دارد.

گفتار درمانی یکی از رشته ها و شاخه‌های علوم توانبخشی است که برای کمک و درمان اختلالات گفتار و زبان مانند اختالات گفتاری پس از سکته مغزی، ضربه مغزی و اختلال بلع(دیسفاژی) مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مشکلات گفتاری در افرادی که دچار سکته مغزی شده اند، می‌تواند به شکل‌های متفاوتی از جمله فراموشی، عدم توانایی در بیان کلمات و یا عدم درک کلام بروز کند.


نویسنده: مهکامه سادات قاسم پوری، کارشناس گفتاردرمانی


۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰۳ مهر ۹۵ ، ۰۹:۱۷
دکتر علیرضا شمس الدینی