کاردرمانی ابن سینا

کاردرمانی، گفتاردرمانی، توانبخشی و آموزش کودکان و بزرگسالان

کاردرمانی ابن سینا

کاردرمانی، گفتاردرمانی، توانبخشی و آموزش کودکان و بزرگسالان

کاردرمانی ابن سینا
.............. درباره ی کلینیک .................

این وبلاگ به مسائل مختلف توانبخشی در زمینه تخصصی کاردرمانی، گفتاردرمانی و آموزش( بیماری های نرولوژیک کودکان و بزرگسالان، شکستگی ها و ترمیم تاندون و نیز سالمندان) می پردازد.
مطالب توسط دکتر علیرضا شمس الدینی و همکارانش نوشته شده و برای راهنمایی بیماران و خانواده آنها می باشد.-----------آدرس کلینیک ابن سینا -------------

تهران - خیابان سی متری نیروی هوایی- تقاطع مسیل منوچهری - جنب ایستگاه بی آر تی پیروزی - پلاک1/2- واحد2----------------- تلفن کلینیک ------------------

......... ۷۷۷۵۳۲۲۷- ۷۷۴۱۵۲۱۷ ........
دنبال کنندگان ۱ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید

۳۱ مطلب در آبان ۱۳۹۴ ثبت شده است

فلج مغزی کودکان چیست:

فلج مغزی یک اصطلاح کلی است که گروهی از ضایعات مزمن که سبب آسیب به مغز کودک می شوند و کنترل حرکتی فرد را مختل می کنند، شامل می شود. اختلال حرکتی ناشی از این ضایعه در سال های اولیه زندگی ظاهر می شود و معمولاً با گذشت زمان بدتر نمی شود. این بیماری در شرایط نقصان تکامل یا آسیب به مناطق مختلف مغز به وجود می آید که در نتیجه آن، این مناطق قادر به کنترل حرکتی و وضعیت بدنی (پوسچر) فرد نمی باشند.


۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۳۰ آبان ۹۴ ، ۰۷:۵۵
دکتر علیرضا شمس الدینی

سایت کاردرمانی اندام فوقانی ( دست)

کاردرمانی مشکلات و اختلالات دست از قبیل شکستگی دست و اندام فوقانی، پارگی تاندون، خشکی مفاصل به دنبال آسیب ها و نیز آسیب های مغزی که سبب اختلال در عملکرد دست می شوند، تحت نظر دکتر علیرضا شمس الدینی به ارائه مداخلاتی کاردرمانی جسمی که به طور ویژه بر روی عملکردهای شانه، آرنج، مچ، انگشتان، کف دست، مهارت های دیداری و دستی، هماهنگی های حرکتی دست و انگشتان، مهارت های لمسی، افزایش قدرت عضلانی، دامنه حرکتی فعال دست و در نهایت افزایش عملکردهای دستی می پردازد.


آدرس کلینیک  ابن سینا:
 تهران - خیابان سی متری نیرو هوایی - نرسیده به خیابان پیروزی
روبروی ایستگاه بی آر تی پیروزی
جنب
 نمایشگاه اتومبیل عبدی - پلاک۱ - واحد ۲

تلفن: ۷۷۴۱۵۲۱۷- ۷۷۷۵۳۲۲۷

 

.
۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۶ آبان ۹۴ ، ۰۸:۰۰
دکتر علیرضا شمس الدینی

خدمات بخش گفتار درمانی کلینیک ابن سینا

 ارزیابی، تشخیص و توانبخشی انواع اختلالات گفتار و زبان:

1.      اختلالات تولید

2.      اختلال در خواندن

3.     اختلالات صوت

4.      آسیب شنوایی 

5.      لکنت

6.     اختلال یادگیری

همکاران بخش گفتاردرمانی:

1- مه کامه سادات قاسم پوری(مسئول فنی بخش گفتاردرمانی)

2- محمد مهدی افخمی

 


آدرس کلینیک  ابن سینا:
 تهران - خیابان سی متری نیرو هوایی - نرسیده به خیابان پیروزی
روبروی ایستگاه بی آر تی پیروزی
جنب
 نمایشگاه اتومبیل عبدی - پلاک۱ - واحد ۲

تلفن: ۷۷۴۱۵۲۱۷- ۷۷۷۵۳۲۲۷

 

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۶ آبان ۹۴ ، ۰۷:۳۶
دکتر علیرضا شمس الدینی

کاردرمانی شکستگی استخوان های کف دست

در شکستگی های کف دست (متاکارپ ها) بدون جابجایی یا با جابجایی اندک، تنها درمان مورد نیاز استفاده از یک آتل برای بی حرکت کردن محل شکستگی و کاهش درد نیاز است. آتل معمولا به مدت سه هفته باقی مانده و سپس خارج می شود. بعد از آن بیمار  با انجام ورزش هایی سعی می کند دامنه حرکتی انگشتان و مچ دست را به حالت قبل از شکستگی برگرداند. در صورت نیاز به بخش کاردرمانی ارجاع داده می شود تا با تمرینات ویژه و مناسب سبب بازگش دامنه حرکتی مفاصل انگشتان دست شود.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۴ آبان ۹۴ ، ۰۷:۵۷
دکتر علیرضا شمس الدینی

سکته مغزی می‌تواند باعث ضعف یا فلج نیمی از بدن و مشکلات تعادل شود. کاردرمانی کمک می‌کند که تا حد ممکن کنترل ماهیچه‌ها و حرکت فرد به حالت عادی بازگردد. کاردرمانی باید خیلی زود به دنبال سکته مغزی در منزل یا بیمارستان آغاز می‌شود. اگر فرد توانایی جابه‌جایی نداشته باشد، کاردرمان وضعیت بیمار را بررسی می کند و تمرینات مناسب را به همراهان بیمار ارائه می ده تا از خشک شدن ماهیچه‌ها و مفاصل جلوگیری کند. اگر فردی که دچار سکته مغزی شده است نمی‌تواند روی تخت یا صندلی بنشیند کاردرمان به او کمک می‌کند تا تعادل خود را حفظ کند. پس از این مرحله شخص می‌تواند با کمک بایستد و به آرامی راه برود.درمان اندام‌های ضعیف یا فلج با حرکات کوچک و ساده آغاز می‌شود. با پیشرفت شخص و قوی‌تر شدن او حرکات پیچیده‌تر، آزمایش می‌شوند و او تشویق می‌شود تا هر دو سمت بدنش را به کار بگیرد. این کار سبب می شود تا بیمار از استفاده بیش از اندازه از سمت سالم جلوگیرش ‌کند و سمت ضعیفش را هم درگیر کار کند.
برای درمان گرفتگی عضلات این بیماران، تلفیق انجام حرکات نرمشی و کشش ملایم و مصرف داروهای ضداسپاسم  موثر می باشد. استفاده از کیسه آب گرم و نرمش‌های سبک موجب کاهش درد می‌شوند. اندام‌های ضعیف یا فلج را با قرار دادن در وضعیت مناسب یا با استفاده از آتل‌های مخصوص می‌توان در مقابل درد محفاظت کرد. درد شانه که به علت تحمل وزن ناشی از دست فلج به وجود می‌آید را می‌توان با قرار دادن دست روی یک بالش یا بالا نگه داشتن آن کنترل کرد.

 

آدرس کلینیک  ابن سینا:
 تهران - خیابان سی متری نیرو هوایی - نرسیده به خیابان پیروزی
روبروی ایستگاه بی آر تی پیروزی
جنب
 نمایشگاه اتومبیل عبدی - پلاک۱ - واحد ۲

تلفن: ۷۷۴۱۵۲۱۷- ۷۷۷۵۳۲۲۷

 

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۴ آبان ۹۴ ، ۰۷:۴۶
دکتر علیرضا شمس الدینی

یکی از بخش های کاردرمانی، بخش کاردرمانی کودکان می باشد. هدف از کاردرمانی کودکان، کمک به کم کردن ناتوانایی های به دنبال اختلالات تکاملی، کمک به درمان زودرس موارد مبتلا به اختلالات تکاملی. عمده ی مراجعین این بخش عبارتند از: 1- نوزادان و کودکان مبتلا به اختلالات مغزی و نخاعی. 2- نوزادان و کودکان دارای مشکلات متابولیسم و احیاناً ژنتیکی 3- نوزادان و شیرخواران در معرض خطر ابتلا به اختلالات تکاملی( نوزادان دارای سابقه نارس بودن یا وزن پایین هنگام تولد، آسفیکسی، زردی شدید، ناهنجاری های مغزی و امثال آن) 4- کودکان مبتلا به اختلالات تکاملی


 

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۳ آبان ۹۴ ، ۰۷:۴۷
دکتر علیرضا شمس الدینی

علل ایجاد اسکولیوز:
عمده علل ایجاد این ناهنجاری قامتی عبارتند از:
1-
 کوتاه بودن طول یکی از پاها در اثر عوامل مختلف
2-
 عادت در حمل وسایل توسط یک دست در مدت طولانی
3-
 قرار دادن وضعیت بدن در وضعیت های

عوامل فوق اکثراْ ناهنجاری برگشت پذیر و یا سطحی را در بدن به وجود می آورندکه با نقص عضو همراه نیست و می توان به راحتی آن را اصلاح کرد.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۲ آبان ۹۴ ، ۰۸:۰۵
دکتر علیرضا شمس الدینی

تمرینات ورزشی برای اصلاح ناهنجاری اسکولیوز برگشت پذیر
در طرح و انتخاب تمرین های، شناخت میزان ناهنجاری و دقت در موقعیت محل آسیب از اهمیت خاصی برخوردار است. خصوصاْ تمرینهای قدرتی و انعطافی که برای عضلات اطراف ستون فقرات اجرا می شود باید دقیقاْ براساس نوع ناهنجاری باشد. چنانچه شناخت درستی از موقعیت ناهنجاری نداشته باشیم انجام برخی تمرین ها حتی ممکن است ناراحتی بیشتری فراهم کند. در این عارضه در ستون فقرات ابتدا یک انحنای کلی ایجاد می شود(به شکل پرانتز) که در صورت عدم پیشگیری وخیم تر می شود و به شکل S  در می آید. بنابراین بهتر است تمرینات مطابق با شدت آسیب باشد. نکات زیر باید در طراحی تمرینات مد نظر قرار گیرد.۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۲ آبان ۹۴ ، ۰۸:۰۰
دکتر علیرضا شمس الدینی

نحوه استفاده از عصا و واکر

 از کجا باید بدانم که استفاده از عصا و یا واکر برای یک فرد بیمار نیاز می باشد یا خیر؟ اگر در یک طرف بدن خود احساس درد یا ضعف می کنید، طوری که سبب اشکال در راه رفتن یا تعادل او می شود می شود، استفاده از عصا ممکن است کمک کننده باشد. همچنین اگر در حفظ تعادل ضعیف هستید یا احساس ناپایداری روی پاهایتان دارید ممکن است واکر بتواند هنگام راه رفتن موجب حمایت بیشتر شما شود. اگرچه بیمار باید تا آنجا که امکان دارد خود را وابسته به وسایل کمکی از جمله عصا و یا واکر نکند.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۲ آبان ۹۴ ، ۰۴:۲۷
دکتر علیرضا شمس الدینی

ُتیسم چیست؟

واژه اُتیسم به معنای درخودمانده و در خود فرورفته است، اما ویژگی عمده ی کودکان مبتلا اُتیسم این است که از لحاظ تعامل اجتماعی، توجه و تمرکز و نیز درباره نمادها و بحث تخیل و همچنین گفتار مشکل دارند. طبق تحقیقات، مغز کودکان دارای اُتیسم احتمالاً آسیب دیده است، اما اینکه کجای مغز و چه موقع؛ مشخص نیست. آمار جهانی شیوع اُتیسم، یک در 68 اعلام شده است.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۸ آبان ۹۴ ، ۰۸:۰۶
دکتر علیرضا شمس الدینی