کاردرمانی ابن سینا

کاردرمانی، گفتاردرمانی، توانبخشی و آموزش کودکان و بزرگسالان

کاردرمانی ابن سینا

کاردرمانی، گفتاردرمانی، توانبخشی و آموزش کودکان و بزرگسالان

کاردرمانی ابن سینا
.............. درباره ی کلینیک .................

این وبلاگ به مسائل مختلف توانبخشی در زمینه تخصصی کاردرمانی، گفتاردرمانی و آموزش( بیماری های نرولوژیک کودکان و بزرگسالان، شکستگی ها و ترمیم تاندون و نیز سالمندان) می پردازد.
مطالب توسط دکتر علیرضا شمس الدینی و همکارانش نوشته شده و برای راهنمایی بیماران و خانواده آنها می باشد.-----------آدرس کلینیک ابن سینا -------------

تهران - خیابان سی متری نیروی هوایی- تقاطع مسیل منوچهری - جنب ایستگاه بی آر تی پیروزی - پلاک1/2- واحد2----------------- تلفن کلینیک ------------------

......... ۷۷۷۵۳۲۲۷- ۷۷۴۱۵۲۱۷ ........
دنبال کنندگان ۱ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید

۸ مطلب در شهریور ۱۳۹۵ ثبت شده است

سکته مغزی یکی از اختلالات عملکردی پیچیده مغز می‌باشد که اکثراً بر اثر قطع جریان خون مغز و در مواردی در اثر خونریزی در مغز به وجود می‌آید و منجر به اختلال در نورون محرکه فوقانی می‌شود و سبب فلج یا ضعف در یک سمت بدن می شود. فلجی حاصل از سکته مغزی کاملاً یک سمت بدن از جمله تنه، اندام فوقانی، اندام تحتانی، عضلات مجموعه صورت و دهان را درگیر می کند. علاوه بر فلج حرکتی، یکسری از اختلالات عملکردی از جمله اختلالات حسی، اختلالات درکی،‌ نقص های بینایی، اختلالات شناختی، تغییرات شخصیتی و عقلانی و مجموعه پیچیده‌ای از اختلالات گفتاری و زبانی را نیز به همراه دارد.


۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۳۱ شهریور ۹۵ ، ۰۸:۰۰
دکتر علیرضا شمس الدینی

متخصص ارتوپدی کودکان دلایل راه رفتن با نوک پنجه پا و از طریق انگشتان در کودکان را تشریح کرد و گفت:‌ در مواردی محدودی، کودکانی که روی پنجه پا راه می روند، برای درمان نیاز به عمل جراحی دارند.

شیرین زمانی در ارتباط با راه رفتن با نوک انگشتان پا در کودکان اظهار داشت:‌ کودکانی که تازه شروع به راه رفتن کرده و میانگین سنی 9 ماه تا یک سال را دارند، راه رفتن از طریق نوک پا یا انگشتان پا عمدتاً مسئله خاصی نیست و نیاز به درمان ندارد.


۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۵ شهریور ۹۵ ، ۰۷:۵۵
دکتر علیرضا شمس الدینی

مشکل حساسیت شنیداری در کودکان

یکی از مشکلات کودکان دچار اختلالات یادگیری در دوره ی  پیش دبستانی و دبستان، ضعف حساسیت شنیداری کودکان است. کودکی که ضعف حساسیت شنیداری دارد معمولاً در دیکته نویسی و یا حتی خواندن دچار مشکل می باشد. یکی از راه های برطرف کردن این گونه مشکلات، انجام تمرینات ویژه و تخصصی زیر نظر کاردرمان می باشد. کاردرمان با دادن تمریناتی که تمام حواس کودک را درگیر می کند، سعی بر این دارد که حساسیت حواس او را از جمله حساسیت شنیداری کودک را بهبود بخشد و تقویت کند.


نویسنده: سینا لباف، کارشناس کاردرمانی (تخصصی اختلالات یادگیری)

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۳ شهریور ۹۵ ، ۰۷:۴۰
دکتر علیرضا شمس الدینی

الگوی سنی راه رفتن کودکان

اگرچه راه رفتن در کودکان شبیه به هم نیست و سابقه خانوادگی و مسائل ژنتیکی در طی کردن مراحل رشدی کودک دخیل هستند اما مراحل راه رفتن عادی و مطلوب کودکان از اُلگوی سنی زیر تبعیت می کند:

- 8 تا 10 ماهگی

بیشتر کودکان با تقلا و احیاناً گرفتن اشیاء سعی می کنندخود را به حالت ایستاده بکشانند.

- بین 7 تا 13 ماهگی

بیشتر کودکان با گرفتن وسایل راه می روند. کودکان با اندکی حمایت از طرف والدین قادر به راه رفتن خواهند بود (اما راه رفتن زودهنگام نباید  به آن ها تحمیل شود).

- بین 11 تا 14 ماهگی

کودکان به تنهایی شروع به راه رفتن می کنند. اگرچه این راه رفتن کیفیت و ثبات کمی دارد ولی با گذشت زمان شکل و شمایل راه رفتن طبیعی را به خود خواهد گرفت. مگر اینکه کودک در ساختار اسکلتی، عضلانی و یا احیلناً سیستم عصبی (مغز و نخاع و یا اعصاب محیطی اندام ها) خود دچار مشکل باشد.۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۲ شهریور ۹۵ ، ۱۱:۲۸
دکتر علیرضا شمس الدینی

گفتاردرمانی بعد از سکته مغزی

به دنبال سکته مغزی و فراگیری ضعف و ناتوانی در اندام های یک سمت بدن، گاهی اوقات به دنبال از دست رفتن قدرت عضلات گردن، صورت و زبان فرد سکته ای در جویدن و بلعیدن دچار مشکل می‌شود. اگر عضلات بیمار خیلی ضعیف و بی حال هستند باید غذا خوردن را با تکه‌های کوچک شروع کرد. می بایست بیمار را تشویق کرد تا از سمت فلج دهان هنگام غذا خوردن استفاده کند تا موجب افزایش حرکات دهان و صورت شده و عضلات ضعیف را نیز تقویت کند. درصورت لزوم، نگه داشتن فک بیمار به او کمک می‌کند که هنگام جویدن و بلعیدن دهان را بسته نگه دارد.

نشستن به صورت صحیح و با تنه راست به جویدن و بلعیدن کمک می‌کند و بهترین وضعیت برای غذا خوردن است.
باید از خوردن و نوشیدن در حالت دراز کشیده خودداری کرد زیرا این حالت بلعیدن را مشکل می‌کند.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۱ شهریور ۹۵ ، ۰۸:۳۸
دکتر علیرضا شمس الدینی

آیا کف پای صاف می تواند راه رفتن را به تاخیر بیندازد؟

قوس های کف پا با ایستادن و نهایتاً راه رفتن شکل می گیرند. تقریباً همه ی کودکان هنگام تولد کف پای صاف دارند. طول می کشد تا قوس طبیعی پا ایجاد شوند. کف پای صاف به ندرت مشکلی در راه رفتن ایجاد می کند و اغلب در سن 2 یا 3 سالگی برطرف می شود. کف پای شدیداً صاف، می تواند باعث شود که قوزک پا موقع راه رفتن به نظر خم شده به داخل باشد. این حالت در صورتی اتفاق می افتد که قوس ها کاملاً ایجاد نشوند تا پا و قوزک را در راستای درست قرار دهند.


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ شهریور ۹۵ ، ۰۷:۴۵
دکتر علیرضا شمس الدینی

پاهای پرانتزی کودک ناشی از چیست؟

پاهای پرانتزی نگرانی متداول برای والدینی است که ممکن است متوجه نشوند که تقریباً هر کودکی در هنگام تولد و نیز موقع ایستادن و راه رفتن در اولین سال های زندگیش پاهای پرانتزی دارد. انحنای رو به بیرون طبیعی استخوان های پا معمولاً تا 2 سالگی برطرف می شود. خردسالان معمولاً در ابتدا به جای اینکه به جلو حرکت کنند از یک طرف به طرف دیگر تاب می خورند، که باعث می شود پاهای پرانتزی آن ها بدتر به نظر برسد. پاهای پرانتزی باعث راه رفتن با تاخیر نمی شود یا بر توانایی کودک شما برای یادگیری برای راه رفتن اثر نمی گذارد.


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۵ شهریور ۹۵ ، ۰۸:۰۱
دکتر علیرضا شمس الدینی

 بیشتر کودکان می توانند بین سن 8 ماهگی تا 12 ماهگی از حالت نشسته به ایستاده درایند و بدن خود را به حالت ایستاده نگه دارند و نهایتاً اولین گام ه و قدم های خود را بردارند. یعنی اینکه کودکان اندکی بعد از اولین سالگرد تولدش، می توانند چند قدم به تنهایی بردارند، اما معمولاً قبل از این کار، شروع به راه رفتن با کمک لبه میز یا گرفتن مبل می کنند. حال اگر این اتفاق رخ نداد و کودک در سن معمول را نرفت، چی می شود؟ اگر کودک شما نشانه های راه رفتن با تاخیر را نشان بدهند چه می شود؟ اگر متوجه شوید که کودک شما پاهای پرانتزی دارد یا احیاناً روی نوک انگستان راه می رود چطور؟ آیا باید نگران باشید؟


۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰۴ شهریور ۹۵ ، ۱۵:۱۴
دکتر علیرضا شمس الدینی